Rozwód jest skomplikowanym i trudnym procesem dla rozstających się ludzi. Jeszcze bardziej sprawy komplikują się, kiedy ze związku małżeńskiego wynikają łączące sprawy, takie jak majątek czy dzieci. Są to okoliczności, które znacząco przedłużają procedurę i nierzadko wiąże się to z przedłużeniem spraw w sądzie.
Jak długo trwa sprawa rozwodowa?
Sam przebieg sprawy rozwodowej nie trwa długo, natomiast wszystko zależy od okoliczności, w jakich ona przebiega. W pierwszej kolejności po złożeniu pozwu sąd ustala termin rozprawy. Rozprawa może być tylko jedna, jednak z reguły dotyczy to rozwodu bez orzekania o winie. Może również mieć ona kilka rozpraw, szczególnie jeśli proces toczy się z orzekaniem o winie i zachodzi potrzeba dodatkowo przesłuchać świadków.
Czy na sprawę rozwodową potrzebny jest adwokat?
Na sprawę rozwodową nie ma konieczności mieć adwokata. Jednak warto skorzystać z porad prawnych w przypadku wielu wątpliwości, związanych ze sprawą. Prawnik może już na początkowym etapie zająć się przygotowaniem i złożeniem pozwu, a także może reprezentować swojego klienta na rozprawie. Jest to dogodne i komfortowe rozwiązanie dla osób, które przez stres związany z rozwodem nie są w pełni przygotowane na proces. Jednym z miejsc, gdzie można się udać na konsultację, jest kancelaria adwokacka w Tarnowskich Górach.
Sprawa rozwodowa a podział majątku
Podział majątku to jedna z kwestii, którą należy poruszyć po rozwodzie. O wiele łatwiej jest, kiedy małżonkowie dochodzą do porozumienia w tej sprawie. Natomiast w przypadku, kiedy porozumienie nie jest możliwe, trzeba liczyć się z wytoczeniem kolejnej sprawy sądowej. Przebieg sprawy o podział majątku trwa zależnie od:
- stopnia poróżnienia stron,
- ilości i rodzaju wspólnego majątku,
- wniosków dowodowych przedstawionych na rozprawie.
Należy jednak liczyć się z tym, że będzie to długi proces ze względu na konieczność powołania biegłych. O podział majątku można wystąpić nawet po wielu latach od ustania małżeństwa.
Sprawa rozwodowa a opieka nad dzieckiem
Kontakty i opieka nad dzieckiem są jedną z najważniejszych kwestii w toku sprawy rozwodowej. Sądy kierują się w tym przypadku dobrem dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami tę kwestię trzeba uregulować na drodze sądowej. Co do zasady, dziecko z reguły pozostaje na stałe pod opieką jednego rodziców. W większości przypadków jest to matka dziecka. Natomiast kontakty z ojcem powinny być zachowane jak dotychczas. To znaczy, że muszą odbywać się regularne spotkania, w określonych dniach czy godzinach.
Wyjątkiem w tej sytuacji są rażące zachowania rodzica, który na przykład dopuścił się wobec dziecka przemocy lub nadużywa alkoholu czy substancji odurzających. Wtedy sąd może pozbawić lub ograniczyć prawa rodzicielskie, a także kontakty z dzieckiem. Przy czym należy pamiętać, że dziecko ma prawo do kontaktu z obojgiem swoich rodziców.
Sprawa rozwodowa może przebiegać sprawnie, ale może też być skomplikowana. Wszystko zależy od porozumienia obu stron. W przypadku, gdy sprawy zaczynają się komplikować, a dobrowolne porozumienie nie jest możliwe, warto zasięgnąć porady adwokata, który zajmuje się prowadzeniem spraw rozwodowych. Fachowe doradztwo i pomoc prawna umożliwiają zrozumienie, na czym polega problem i w jaki sposób można go rozwiązać w sposób korzystny dla siebie. Więcej informacji dotyczących prowadzenia spraw rozwodowych można znaleźć choćby na stronie https://adwokat-jakubowski.pl/rozwody/.
Na przedłużenie sprawy rozwodowej mają wpływ też takie czynniki, jak wspólne dzieci, zobowiązania w stosunku do nich oraz wspólny majątek. Niejednokrotnie komplikuje to przebieg sprawy i konieczne staje się skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej.